Wieża wodna huty Uthemanna

0
771
views

Zabytkowy budynek wieży ciśnień w Szopienicach przy ul. Ks. Majora Karola WoŸźniaka.

Wieża wodna znajdująca się na terenie zajmowanym w przeszłości przez hutę cynku Uthemann. Zbudowana została w 1912 roku. Zaprojektowali ją podobnie jak zabudowania całego zespołu hutniczego architekci: Georg i Emil Zillmannowie z Charlottenburga. Wieżę o kubaturze 4900 m3 wzniesiono na planie ośmioboku.

Przyziemie wieży wykonano z żelbetu. W każdej ścianie umieszczono prostokątne otwory szalowane deskami. W części œśrodkowej wieży, węższej od parteru umieszczono w trzech poziomach okna zwieńczone półkoliœcie. Partię górną budynku wsparto na wspornikach szerokością dorównującym parterowi.

Całość budowli została zakończona dachem namiotowym, ośmiospadowym, łamanym i pokryta dachówką. We wnętrzu części górnej zainstalowano okrągły stalowy pojemnik o pojemności 900 m3 (aktualnie zdemontowany). Wieża wodna wraz z kompleksem hutniczym została wpisana do rejestru zabytków: 30 lipca 1978, nr rej.: A/1227/78.

Do napisania art. wykorzystano „Koncepcję zagospodarowania terenu skansenu HC Szopienice i adaptacji hali pieców destylacyjnych „ z grudnia 1983 roku.

Ewa Palusińska

Galeria zdjęć

Mapa


Większy widok mapy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.