Kościół Ewangelicko-Augsburski Zbawiciela
ul. ks. bp H. Bednorza 20
40-384 Katowice
tel. 32 256 95 04
e-mail: szopienice@luteranie.pl
strona internetowa: http://www.szopienice.luteranie.pl/
facebook: https://www.facebook.com/peaszopienice

Zwiedzanie kościoła (indywidualne, grupowe – np. szkoły czy inne instytucje) jest możliwe przed uprzednim zgłoszeniu w administracji parafii (tel. 32 2569 504, lub e-mail: szopienice@luteranie.pl). Przy zgłoszeniu zorganizowanej grupy parafia zapewnia również prelekcje na temat samego kościoła i ewangelicyzmu na terenie Szopienic jak i całego Górnego Śląska. Zwiedzanie jest darmowe.

 

 

Izba Tradycji Hutniczych Huty Metali Nieżelaznych „Szopienice”
Walcownia Cynku
ul. 11 Listopada / ul. Roździeńska
tel. 501 802 866

Izba Tradycji została utworzona i oddana załodze 4 maja 1984 r. z okazji 150-tej rocznicy istnienia firmy na terenie Szopienic.

Można tu zobaczyć i zapoznać się z oryginalną technologią produkcji cynku, narzędziami do jego wytwarzania, dokumentacją pieców oraz wyrobami z minionego oraz obecnego okresu czasu. Duża ilość eksponatów technicznych, malarstwa i grafiki stanowi zbiór informacji o hutach wytwarzających metale nieżelazne jak również technologie ich wytwarzania.

Izba Tradycji posiada zbiory dokumentacji technicznej okresu XIX i początków XX wieku, bogaty zbiór fotografii z tego okresu jak również filmy dotyczące firmy oraz przemysłu metali nieżelaznych w Polsce. Pierwszym kustoszem Izby Tradycji był długoletni
pracownik firmy dr Emanuel Wilczok. Pierwotnie Izba Tradycji znajdowała się w budynku dawnego Centralnego Laboratorium Chemicznego wybudowanego w 1897 r. , stanowiła pozostałość po dawnej hucie cynku „BERNHARDI”. 11 listopada 2014 r. Izba Tradycji została przeniesiona do jednego z pomieszczeń dawnej Walcowni Cynku – obecnie Muzeum Hutnictwa Cynku.

Zwiedzać Izbę Tradycji Hutniczej można w każdą środę w godz. 9:00 – 13:00 lub w uzgodnionym telefonicznie terminie.

Zwiedzanie jest darmowe.

/za: http://www.muzeumcynku.katowice.pl/

 

Walcownia Cynku
Muzeum Hutnictwa Cynku

ul. 11 Listopada / ul. Roździeńska
tel. 727 600 186
e-mail: walcownia@muzeatechniki.pl
strona internetowa: http://www.walcownia.org/
historia: http://szopienice.org/przemysl/walcownia-cynku/
facebook: https://www.facebook.com/walcownia
zwiedzanie:
poniedziałek – piątek:   08:00-16:00*
sobota – niedziela:         10:00-18:00*
* ostatnie wejście godzinę przed zamknięciem
Bilety wstępu jednorazowe:
Normalny: 10.00 zł / os.
Ulgowy **: 8.00 zł / os.

Z przewodnikiem***:
Normalny: 15.00 zł/os.
Ulgowy: 13.00 zł/os.

*Dzieci do lat 3 wchodzą do Muzeum nieodpłatnie.

**Komu przysługuje bilet ulgowy?

*** Prosimy zgłosić chęć skorzystania z przewodnika przed przyjazdem pisząc na adres walcownia@muzeatechniki.pl bądź telefonicznie na numer 727 600 186.

Bilet ulgowy przysługuje: dzieciom i młodzieży szkolnej 3-19 lat, studentom do 26 lat, po okazaniu  dokumentu uprawniającego do zniżki (legitymacja szkolna, studencka) osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom (po okazaniu kopii orzeczenia o niepełnosprawności oraz dokumentu ze zdjęciem).

Cena biletu obejmuje zwiedzanie stałej ekspozycji zabytkowej hali Walcowni Cynku.

Sprzedaż biletów wstępu do Walcowni odbywa się wyłącznie w Kasie Walcowni. Płatność TYLKO GOTÓWKĄ.

Czas zwiedzania: ok. 45 minut

EKSPOZYCJE MUZEUM HUTNICTWA CYNKU:

Wystawa cynkowa
Wystawa stała muzeum prezentująca hutnictwo cynku na Górnym Śląsku  zaaranżowana w hali gdzie znajduje się zabytkowy ciąg służący do walcowania blachy cynkowej, uruchomiony w 1904 roku. Składa się ona z trzech pieców topielnych, karuzeli odlewniczej, 2 walcarek wstępnych, 6 walcarek wykończających, 4 maszyn parowych oraz nożyc do obcinania gotowej blachy. W przestrzeni hali została zaprezentowana historia oraz technologie hutnictwa cynku. Za pomocą plansz oraz eksponatów pochodzących m.in. z Izby Tradycji chcemy zaprezentować zwiedzającym całą linię produkcji cynku od wydobycia rudy poprzez wytopienie z niej cynku metodą ogniową oraz elektrolityczną po obróbkę w gotowy wyrób na walcowni. W zarysie zaprezentowana zostanie historia najważniejszych koncernów i hut produkujących cynk na Górnym Śląsku.

Kolekcja zabytkowych motocykli
Zbiór 19 motocykli legendarnych marek, głównie amerykańskich Harley-Davidson i Indian, pochodzących z lat 1924-1984. Wszystkie pojazdy zostały poddane remontom i konserwacji, której efektem jest oryginalny wygląd i pełna sprawność techniczna pojazdów. Wśród zgromadzonych eksponatów prawdziwym rarytasem jest najstarszy z posiadanych modeli – motocykl firmy Peugot z1904 roku.

Kolekcja “Historia napędów”
Na całość ekspozycji składają się silniki spalinowe będące przykładem ważnego dziedzictwa technicznego. Skompletowana wystawa pochodzi ze zbiorów holenderskiego kolekcjonera Jacoba Peppinga. Tworzy ją 120 silników spalinowych wyprodukowanych od 1902 roku do lat 70. XX wieku. Większość z nich została wytworzona przez holenderskie firmy i są ostatnimi z istniejących egzemplarzy na świecie. Większość maszyn jest sprawna. Okazjonalnie organizowane są pokazy działających maszyn. Dym, hałas, rytmiczny stukot, kręcących się zębatek – czysta technika. Uczestnictwo w takim pokazie dostarcza niezapomnianych wrażeń.

Walce drogowe
Jeden produkcji firmy Kemna  z (obecnie) Wrocławia (oryginalnie – Breslau), drugi – parowy firmy Ruthermaer. Oba pochodzą z początku XX wieku. Prawdziwe rarytasy. W Polsce jest jedynie kilka podobnych eksponatów. Oba walce drogowe są sprawne. Maszyny są okazyjnie uruchamiane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.