[PONIEDZIAŁKI Z HISTORIĄ] Wspomnienia Zofii Wanic – cz. 1

Przedstawiamy Państwu nowy cykl artykułów – Poniedziałki z Historią. W każdy poniedziałek będziemy publikować artykuł związany z historią naszej dzielnicy. Nową serię rozpoczynamy wspomnieniami pani Zofii Wanic, córki doktora Stanisława Olchawy (więcej o postaci doktora można przeczytać [TUTAJ].

Moi rodzice od 1935 roku aż do śmierci zajmowali mieszkanie przy obecnej ulicy Lwowskiej 7, gdzie dziś znajduje się komenda policji. Właścicielem tej kamienicy był Niemiec, p. Wosch. Prowadził on masarnię i ubojnię funkcjonującą na podwórzu. W tym to budynku mieszkał też Żyd z rodziną (żona była Ślązaczką). Ów Żyd całą okupację hitlerowską przeżył nie niepokojony przez Niemców, bo nikt go nie wydał. Co więcej p. Wosch, który, jak twierdził mój ojciec,  był bardzo porządnym człowiekiem, zatrudnił go w swoim biznesie jako księgowego. Całą wojnę pracował w małym kantorku na zapleczu masarni. Do Szopienic zbliżał się front, wojska niemieckie się wycofywały, a z nimi także cywile, którzy czuli się zagrożeni. Mój ojciec zapytał p. Woscha, dlaczego nie ucieka ze swoimi, czy się nie boi pozostawać w Szopienicach, gdzie wszyscy go znają i wiedzą, że jest Niemcem. Otrzymał spokojną odpowiedź, że skoro nie zrobił nic złego, nikogo nie skrzywdził, może spać spokojnie. Jak bardzo się mylił okazało się wkrótce. Niedługo potem UB aresztowało p. Woscha i zamknęło w obozie w Świętochłowicach, skąd już nie wrócił. Rodzina wyjechała do Niemiec. Mieszkańcy kamienicy (uratowany Żyd również) pisali petycje do władz o zwolnienie p. Woscha z obozu. Te interwencje niczego, niestety, nie zmieniły…

Zapraszamy w poniedziałek na kolejny artykuł o historii naszej małej ojczyzny.

2 Replies to “[PONIEDZIAŁKI Z HISTORIĄ] Wspomnienia Zofii Wanic – cz. 1”

  1. Bardzo ciekawy pomysł i sam artykuł również bardzo chętnie poczytam co poniedziałek. Ja polecam lekturę Piąta strona świata z niej też wiele o Szopienicach można się dowiedzieć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.