Już w sobotę 17 maja odsłonięcie muralu inspirowanego twórczością Haliny Lerman

Projekt HALINKA

Muzeum Historii Katowic oraz Instytucja Kultury Katowice – Miasto Ogrodów

 zapraszają w sobotę 17 maja 2014 r. o godz. 16.00 do centrum Szopienic

 na uroczyste przekazanie katowiczanom muralu Marty Abramowicz i Vana

oraz barwne rozpoczęcie Nocy Muzeów 2014.

Mural inspirowany twórczością Haliny Lerman wiąże pozytywne oddziaływanie sztuki z aktywnością na rzecz wspólnego dobra. Tu pełne kolorów, wywiedzione z obrazów kaskady kwiatów i zieleni mobilizują młodą dziewczynę do bezinteresownej „partyzantki ogrodowej”: barwnej i ekologicznej rewitalizacji postindustrialnych ruin dawnej Huty Uthemanna w Szopienicach, będącej symbolem zarówno rozkwitu, jak i upadku okolicy. Mamy nadzieję, iż dzięki takiemu – młodzieńczemu, nieco anarchizującemu – podejściu do sztuki i historii mural ten może trafić do wyobraźni młodych ludzi, może coś dobrego zapoczątkować w dzielnicy…

Mural przygotowany jako wydarzenie towarzyszące wystawie To tylko kolor! Halina Lerman (1928-2013) oraz tegorocznej odsłonie Katowice Street Art Festival znajduje się na bocznej ścianie dawnego kina „Blask” i jeszcze dawniejszego, bo przedwojennego, kina „Helios”, przy ul. Wiosny Ludów 1, (naprzeciwko kościoła pw. św. Jadwigi) w Katowicach-Szopienicach. W trakcie uroczystości m.in. koncert na trąbce w wykonaniu Grzegorza Szczyrby.

Program Nocy Muzeów 2014 : www.mhk.katowice.pl

Zapraszamy!!!

LOGO_KOLOR-01                                      logo

2 Replies to “Już w sobotę 17 maja odsłonięcie muralu inspirowanego twórczością Haliny Lerman”

  1. Panie Michale, coz za ignorancja…Pisze pan o muralu, w takim razie ja sie pytam, gdzie informacja o tym kto jest autorem muralu ? Dzieki niemu powstaje to co powstaje, wiec szczytem niekompetencji jest jego pominiecie.

    1. Cały tekst to informacja prasowa, otrzymana przez portal Szopienice.org od Muzeum Historii Katowic, tak więc uwagi co do treści należałby kierować pod ten adres. Co do autorstwa muralu – jest informacja (wytłuszczona): „Muzeum Historii Katowic oraz Instytucja Kultury Katowice – Miasto Ogrodów zapraszają w sobotę 17 maja 2014 r. o godz. 16.00 do centrum Szopienic na uroczyste przekazanie katowiczanom muralu Marty Abramowicz i Vana oraz barwne rozpoczęcie Nocy Muzeów 2014″. Proszę na drugi raz czytać uważnie i nie zarzucać od razu niekompetencji ignorancji. Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.